Fabuła


Endgame to seria trzech książek opisujących historię młodych ludzi walczących w imię obrony swojego ludu, ale także z pobudek egoistycznych. Oprócz trylogii wydane zostały trzy serie stanowiące prequel i opisujące wydarzenia, które miały wpływ na akcję głównych powieści.


Uwaga! Jeśli nie czytałeś jeszcze serii lub jesteś w jej trakcie, niektóre opisy mogą zdradzić Ci część fabuły.


Wezwanie. Endagame (ang. Endgame: The calling).

Pierwsza książka z serii Endgame wprowadza nas w świat bohaterów. W czasach starożytnych przybysze z kosmosu zawitali na Ziemi, stworzyli ludzi i dali im narzędzia niezbędne do przetrwania. Ich celem było wydobycie cennych surowców, które pozyskiwali właśnie dzięki naszemu gatunkowi. Po zebraniu odpowiedniej ilości złóż, opuścili planetę, obiecując swój powrót.

Od tego czasu dwanaście ludów szkoliło z pokolenia na pokolenie swojego wojownika tak, aby po powrocie przybyszów mogli stanąć do walki i obronić swój klan. Mieli oni wyczekiwać znaku, który będzie zwiastował rozpoczęcie gry. W końcu znak nadchodzi w postaci deszczu meteorytów, a Wybrańcy rozpoczynają poszukiwanie trzech Kluczy ukrytych gdzieś na Ziemi. Osoba, która odnajdzie je wszystkie zostanie zwycięzcą. Przegrani zginą razem ze swoim plemieniem.

“Wezwanie” opowiada o poszukiwaniu pierwszego klucza, walce bohaterów i ich wędrówkach w poszukiwaniu odpowiedzi na zagadki.


Klucz Niebios. Endgame (ang. Endgame: Sky Key).

Druga część trylogii przedstawia nam dalsze losy bohaterów poznanych w pierwszej książce. W grze pozostało już tylko 9 z 12 osób, a pierwszy klucz został odnaleziony. Aisling Kopp wierzy, że Endgame da się zatrzymać, jednak o grze dowiaduje się CIA, które ma własny pomysł na to, jak rozegrać walkę. Hilal ibn Isa al-Salt wchodzi w posiadanie wiedzy, która nie tylko może wszystko zmienić, ale nawet pokonać twórców gry. Zdobywczyni pierwszego Klucza, Sarah Alopay musi być bardzo ostrożna i walczyć o życie.

Gracze poszukują teraz Klucza Niebios, jednocześnie próbując wyeliminować z gry pozostałych rywali i nie dać się zabić.


Reguły Gry. Endgame (ang. Endgame: Rules of the Game).

Ostatnia część serii, w której poznajemy zakończenie. Poprzednie dwa Klucze zostały już odnalezione, pozostał więc ostatni - Klucz Słońca. Dokonują się niespodziewane zmiany.

Maccabee jest w posiadaniu dwóch Kluczy, teraz robi wszystko, aby odnaleźć trzeci. An Liu próbuje powstrzymać Endgame, nie przyświecają mu jednak pozytywne wartości - jego celem jest zagłada świata. Aisling przeszła na dobrą stronę i zrezygnowała z gry. Tak jak Sarah, Jago, Shari i Hilal postanawia ustanowić własne reguły i nie dopuścić do zakończenia Endgame.


Seria wzbogacona została o aż trzy serie prequeli, które opisują wydarzenia mające miejsce w czasie kilku lat przed rozpoczęciem Endgame, w latach 70. XX wieku, a także w powojennej Europie. Są one uzupełnieniem akcji oraz rozszerzeniem świata Endgame.