O Endgame


Endgame to interaktywny projekt łączący świat książki z grą logiczną, rozwiązywaniem tajemnic starożytnych cywilizacji i realną nagrodą - skrzynią pełną złotych monet. Tylko od nas zależy jak mocno się w niego zaangażujemy - czy zadowoli nas sama fabuła książek, czy też postanowimy zagrać o najwyższą stawkę.


Początek projektu miał miejsce w 2014 roku, kiedy to James Frey i Nils Johnson-Shelton wydali pierwszą z trzech części serii zatytułowanej “Endgame”. Jest to książka przygodowa, łącząca w sobie wątki starożytnych cywilizacji, kosmitów czy tajemnic ze scenami walki na śmierć i życie. Główny autor, James Frey, już od dłuższego czasu nosił w sobie zalążek pomysłu trylogii. Jak sam przyznaje, był on oczarowany możliwością łączenia książek z zagadkami logicznymi, dzięki czemu czytelnicy przestają być tylko biernymi odbiorcami, ale o wiele silniej angażują się w fabułę. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z dużym rozmachem, bo oprócz samych zagadek i tajemnic, które próbujemy rozwikłać razem z bohaterami, gra toczy się w rzeczywistości. Każda książka skrywa w sobie główną tajemnicę, do której gracze-czytelnicy próbują dotrzeć. Jest to zadanie bardzo trudne, jednak nagrodą za wysiłek są skrzynie wypełnione złotymi monetami. Pierwsza z nich, o wartości 500 tys. dolarów została już zdobyta. Zagadki do drugiej i trzeciej części wciąż pozostały jednak nieodkryte, a nagrody o wartości 1 miliona oraz 1,5 miliona dolarów ciągle są w zasięgu ręki.

Fabuła opowiada o grupie 12 młodych ludzi - przedstawicieli starożytnych plemion, którzy wyszkoleni zostali na zabójców doskonałych. Ludy te swoje początki zawdzięczają przybyszom z kosmosu, który pomogli im się rozwinąć, a następnie opuścili Ziemię. Od tego czasu w każdym pokoleniu znajduje się jeden przedstawiciel każdej z grup, który oczekuje znaku informującego, że Gra się zaczyna. Wygrać może tylko jedna osoba, a wraz ze wszystkimi przegranymi zawodnikami na śmierć skazani są członkowie ich plemion. Aby wygrać należy odnaleźć trzy Klucze i nie dać się zabić.

Sama książka została napisana w taki sposób, aby nawet dla osoby, która nie chce angażować się w cały projekt, była przyjemną i wciągającą lekturą. To od nas zależy, czy razem z bohaterami będziemy poszukiwać odpowiedzi i odkrywać tajemnice, czy też nie. Osoby, które chcą stanąć do walki z graczami z całego świata mogą zarejestrować się do gry przez Internet. Dzięki posiadaniu konta na stronie gry śledzone są nasze postępy, podsuwane są także kolejne wskazówki. Za pomocą tej platformy autorzy mogą także zidentyfikować zwycięzcę, czyli osobę, która najszybciej rozwiąże główną zagadkę.

Oprócz trzech części powieści James Frey wydał także trzy serie stanowiące prequel trylogii. Są to: “Endgame. Misje Treningowe”, “Endgame. The Zero Line Chronicles” oraz “Endgame. The Fugitive Archives”. Niestety, większość książek z tych serii nie została przetłumaczona na język polski ani wydana w naszym kraju.

Z każdym kolejnym prequelem coraz bardziej cofamy się w czasie. “Misje treningowe” opowiadają więc o życiu Graczy zanim zostali na nich wybrani oraz o ich przygotowaniach do pełnienia tej roli. Akcja “The Zero Line Chronicles” toczy się kilkadziesiąt lat temu, kiedy to grupa ludzi niezwiązanych z Endgame odkrywa sekret Gry i stara się zapobiec jej nadejściu. Z kolei “The Fugitive Archives” zabiera nas w podróż do świata tuż po II Wojnie Światowej, kiedy to w Berlinie splatają się losy dwóch Graczy.


Już same książki, pomijając całą interaktywną otoczkę, są bardzo wysoko recenzowane. Wiele osób porównuje je do papierowego filmu rodem z Hollywood. Prawa do ekranizacji zostały już wykupione.