Endgame. Wezwanie


“Wezwanie”, czyli “The Calling” to pierwsza książka z serii Endgame. Czytelnicy zostają dopiero wprowadzeni do tajemniczego świata, o którego istnieniu mają pojęcie tylko nieliczni.


Powieść ta została wydana 7. października 2014 roku i właściwie od razu zaczęła zwracać na siebie dużą uwagę. Jest ona bowiem czymś zupełnie innym niż książki, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Podczas gdy w trakcie lektury tradycyjnych powieści jesteśmy tylko biernymi odbiorcami, tak seria Endgame miała okazać się interaktywnym projektem opartym na książce.

Akcja serii toczy się we współczesnym świecie, który jednak skrywa wiele tajemnic. Okazuje się, że przed tysiącami lat na naszą planetę przybyły istoty z kosmosu i to właśnie one stworzyły ludzkie cywilizacje. Zależało im na zdobyciu dostępnego na Ziemi złota, więc nauczyły ludzi je wydobywać, a kiedy już uzbierały odpowiednią jego ilość, postanowiły nas opuścić. Zapowiedziały jednak, że nastanie czas, kiedy na Ziemię powrócą, co zapoczątkuje ostateczną Grę, która rozstrzygnie losy ludzi. Nadejście Endgame poprzedzone ma być wyraźnym znakiem.

Od tej pory dwanaście starożytnych ludów z każdego pokolenia wybierało jednego Gracza, który był odpowiednio przygotowywany i szkolony, aby w razie nadejścia Gry stanąć do walki z przedstawicielami innych plemion. W Grze nie ma bowiem żadnych zasad i jedyne, co się liczy, to odnalezienie trzech Kluczy. Aby je zdobyć trzeba jednak niejednokrotnie stoczyć walkę na śmierć i życie z przedstawicielami innych klanów. W przypadku przegranej Gracza zginąć ma nie tylko on, ale również jego lud.

O całej historii wiedzą tylko nieliczni. Większość ludzi nie jest świadoma sytuacji, dlatego kiedy na Ziemię spadają meteoryty zwiastujące Endgame, nikt nie przewiduje tego, co ma niedługo nastąpić. Wybrańcy jednak od razu odczytują znak, a Gra się zaczyna. Wydawać by się mogło, że seria ta jest bardzo podobna do “Igrzysk Śmierci”, recenzenci przyznają jednak, że jest to zupełnie inny rodzaj powieści, a tematyka tylko częściowo jest podobna.