Autorzy


James Frey

Ten amerykański autor, poza Endgame, ma na swoim koncie również inne ciekawe pozycje. Jego najbardziej znaną książką jest “Milion małych kawałków”, opowiadająca historię człowieka uzależnionego od alkoholu i narkotyków, który trafia na odwyk.

Swoją karierę pisarską zaczynał pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy to stworzył scenariusze do filmów “Kissing a fool” oraz “Sugar: The fall of the West”, jednak to dopiero wydanie w 2003 roku “Miliona małych kawałków” przyniosło mu sławę. Powieść ta przyniosła też wiele kontrowersji, jako że początkowo była reklamowana jako wspomnienia samego autora. Ostatecznie okazało się, że tylko część zdarzeń jest autentyczna, niektóre zostały podkoloryzowane lub zmyślone. Książka doczekała się kontynuacji pod postacią opowieści o człowieku, którego bohater “Miliona małych kawałków” spotkał na odwyku.

“Mój przyjaciel Leonard”, bo taki tytuł nosi książka, także stał się bestsellerem. Następnie twórczość Jamesa Freya zwróciła się bardziej w stronę tematyki science-fiction. W 2014 roku razem z Nilsem Johnsonem-Sheltonem wydał pierwszą książkę z serii “Endgame”, która ostatecznie stała się trylogią. Napisał także trzy serie prequeli dotyczących różnych wydarzeń mających związek z fabułą głównej serii.

Autor jest założycielem firmy wydawniczej Full Fathom Five, odpowiedzialnej za wydanie serii książek pt. “Dziedzictwa Planety Loren”. Tworzył je wraz z innymi autorami pod wspólnym pseudonimem Pittacus Lore. Pierwsza z nich, “Jestem Numerem Cztery” doczekała się ekranizacji.

Nils Johnson-Shelton

Autor ten jest nie tylko współautorem serii Endgame, ale znajdował się również w kolektywie twórców Full Fathom Five, stworzonej przez Jamesa Freya. Jest także współautorem powieści “No Angel: My Harrowing Undercover Journey” oraz “Inner Circle of the Hells Angels”. Urodził się w latach siedemdziesiątych w San Francisco, skąd wkrótce z rodzicami przeniósł się do Nowego Jorku. Jak sam przyznaje, jest wielkim wielbicielem gier komputerowych oraz wspinaczki i górskich wędrówek.